Jubilejní 90 tisící potenciální dárce kostní dřeně vstoupil do registru na Náboru hrdinů v Dobřichovicích

Do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) vstoupil v sobotu již 90 tisící dobrovolník, který je připraven darovat vážně nemocným dětským i dospělým pacientům své krvetvorné buňky. Jubilejního potenciálního dárce zapsali naši kolegové z dobročinné organizace Nábor hrdinů na Vinařských slavnostech ve středočeských Dobřichovicích.  

Tisková zpráva, Dobřichovice/Plzeň, 1. září 2019

90 tisícím zaregistrovaným srdcařem se stal čtyřiadvacetiletý student z nedalekého Mníšku pod Brdy, který vyrazil na slavnosti vína s přáteli. Že na místě také vstoupí do Českého národního registru dárců dřeně se ale rozhodl už o týden dříve, kdy si v Dobřichovicích všiml vyvěšené pozvánky. Během dne se postupně do databáze přidala téměř padesátka nových dobrovolníků, mezi nimi například i Tamara Klusová, manželka zpěváka Tomáše Kluse.

„Když jsme určovali priority pro tento rok, dosažení 90 tisíců registrovaných dárců bylo mezi nimi. Jsem proto velmi rád, že jsme splnili už v srpnu. Je to krásné číslo, kterým se zase o krok přibližujeme ke splnění letitého snu, totiž, aby většina českých pacientů nalezla svého dárce u nás a nemuseli jsme je hledat v zahraničí, “ uvedl MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registrudárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň. Podle něj by ke splnění takového cíle bylo potřeba velikost registru zhruba zdvojnásobit.

Odebrané vzorky putují do Plzně

V Dobřichovicích se potenciální dárci zapisovali do registru pomocí stěru speciálními tyčinkami z dutiny ústní. Tyčinky s jejich DNA, ze které lékaři mohou určit míru shody s pacientem, teď putují do centra ČNRDD v Plzni, kde je odborní pracovníci zanesou do republikové databáze. Všichni nově zapsaní pak budou těžce nemocným k dispozici do 60 let nebo dokud jim dovolí vlastní zdravotní stav. „Pravděpodobnost shody s pacientem není velká, přesto každý z přihlášených dává naději, a proto je potřeba neustále rozšiřovat diverzitu registru,“ doplnil Jindra.

Nábor hrdinů

Dobročinná organizace Nábor hrdinů začala s Českým národním registrem dárců dřeně spolupracovat začátkem tohoto roku. Za sebou již mají tři úspěšné nábory a společně se zaměstnanci registru se chystají na další – v říjnu vyrazí do Pardubic a České Lípy. „Uspořádat první nábor do registru dárců kostní dřeně nás napadlo v momentě, kdy leukémií onemocněla naše kamarádka Jája, která svého hrdinu naštěstí našla ve své sestře. Je ale mnoho těch, kteří při hledání vhodného dárce musí spoléhat právě na registr. Každý čtvrtý nemocný v něm svého zachránce bohužel nenajde a my bychom toto číslo chtěli změnit,“ vysvětlila zakladatelka organizace Martina Chmelová.

Fotografie ilustrují dobřichovický Nábor hrdinů, na první fotografii jsou naši náboráři společně s Tamarou Klusovou.