Krvetvorné buňky právě daroval 800. dárce. Dušanovi Fajtovi je z krve vyseparoval speciální přístroj

Český národní registr dárců dřeně slaví výjimečný den – odběr kostní dřeně právě podstoupil 800. dárce. Dobrodincem s pořadovým číslem 800 je šestačtyřicetiletý Dušan Fajt z Orlických hor. 

Tisková zpráva, Plzeň, 3. prosince 2020

„V registru jsem víc jak dvacet let, už si ani nepamatuji, kdy a kde jsem vstoupil a popravdě jsem už vůbec nečekal, že by se mi po tolika letech někdo ozval,“ vypráví ještě z nemocničního lůžka jubilejní dárce. Najít totiž shodného dárce s pacientem je jako hledání jehly v kupce sena. Po zápisu do registru se někomu ozvou lékaři prakticky hned, někomu třeba za pět, deset let, většině potenciálních dárců ale nezazvoní telefon nikdy. „Shodu s pacienty najdeme jen asi u 1 % ze všech zaregistrovaných, a právě proto potřebujeme databázi dobrovolníků co nejširší,“ vysvětluje vedoucí lékařka koordinačního centra MUDr. Jana Navrátilová.

Dušan Fajt daroval své krvetvorné buňky na doporučení lékařů pomocí takzvané separace z krve, tedy metodou podobnou darovaní plazmy. „Pro „mého“ pacienta to prý bylo lepší. Samotná separace nebolela, v podstatě ležíte a čekáte, až si přístroj vezme z krve to, co potřebuje. Celá procedura je jen nepohodlná, musíte trpělivě ležet a čekat,“ popisuje dárce své bezprostřední dojmy. Přístroj průměrně vyseparuje krvetvorné buňky za 3,5 až 4 hodiny.

Kostní dřeň lze darovat dvěma způsoby     

V současné době lze kostní dřeň darovat dvěma způsoby, tím první je výše zmíněná separace, která se provádí bez narkózy na speciálním přístroji. Druhou metodou je pak tradiční odsátí dřeně jehlou z kosti pánevní pod narkózou. Konečné rozhodnutí, jak chce dárce své krvetvorné buňky darovat, je na něm. „V současné době lehce převažuje darování pomocí separace. Téměř nikdo ale po odběru zvolený způsob neřeší, dárci většinou říkají, že pocit, že právě díky nim dostane jiný člověk šanci na život, je k nezaplacení,“ doplňuje Navrátilová.

To potvrzuje i Dušan Fajt. „Kdyby bylo potřeba, šel bych do toho znovu, jiná varianta mě ani jednou nenapadla. Člověk na sebe může být hrdý, a to je příjemný pocit. Navíc všichni lékaři a všechny sestřičky z Fakultní nemocnice Plzeň, kde jsem odběr podstoupil, byli naprosto úžasní.“   

Český národní registr dárců dřeně disponuje aktuálně 100 350 zaregistrovanými dobrovolníky, ve světě jich pak je celkem 38 142 321. Registry po celém světě jsou propojeny a úzce spolupracují, bohužel cca pro každého čtvrtého pacienta se vhodného dárce najít nepodaří nebo se nalezne příliš pozdě.

Na fotografii je Dušan Fajt s MUDr. Janou Navrátilovou.