Na Koncertu pro život se jako dobrovolní dárci kostní dřeně zaregistrovaly desítky lidí

Velká benefice na podporu dárcovství kostní dřeně za účasti mnoha osobností českého kulturního a společenského života přivedla do Českého národního registru dárců dřeně na čtyři desítky nových dobrovolníků, kteří jsou ochotni darovat život. Podtitulem koncertu bylo “Kdo zachrání jeden život, zachrání svět”.

Praha, 30. 3. 2023

Velký benefiční Koncert pro život, na kterém v pondělí 27. března 2023 v pražském Rock Café na Národní třídě vystoupilo bez nároku na honorář takřka sedmdesát účinkujících, slavil úspěch ohledně velkého zájmu o registrace pro dárcovství krvetvorných buněk na místě v klubu a následně ve stálých centrech registru po celé České republice.    

„Kromě toho, že jsme v Rock Café zaregistrovali čtyři desítky nových dárců, jsme díky velké publicitě, kterou akce měla, mohli s programem dárcovství kostní dřeně seznámit tisíce dalších lidí. Doufám, že se nám podařilo vyvrátit i několik mýtů, které o dárcovství stále mezi lidmi kolují. Musím říci, že jsem si celý večer taky sám užil, do klubu přišla spousta lidí podobně smýšlejících, lidí, kteří vědí, že pomáhat druhým je správné a přirozené. Děkuji všem umělcům i těm, kteří stáli za koncertem v pozadí, uvedl po koncertu MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

„Zaregistrovaných je více, než jsme čekali a než je na podobných akcích obvyklé. Obrovskou radost ale máme především z toho, kolik lidí se na nás po koncertu stále obrací a o naši problematiku se aktivně zajímá,“ doplnila ho Klára Conková z Českého národního registru dárců dřeně.

„Jsem nadšený z toho, kolik lidí do Rock Café přišlo. Ačkoliv bylo pondělí, sešlo se nás tam takřka pět set a dalších mnoho tisíc lidí Koncert pro život sledovalo živě ve streamovaném přenosu. Moc děkuji především nově zaregistrovaným, ale i všem účastníkům, vystupujícím a celému organizačnímu týmu, který vše uspořádal bez nároku na honorář v rekordně krátkém čase necelých dvou měsíců. Jsem rád, že se do registru podařilo přivést spoustu nových lidí. A to nejen v Praze na Národní třídě, ale další po celé republice. A také zbořit spoustu mýtů o dárcovství. Například, že vám při něm lékaři budou vrtat to kosti,“ říká autor nápadu a spoluorganizátor celé akce, novinář a moderátor Jan Tuna, který stál na počátku celé události a takřka šestihodinovým koncertem provázel.

Na Koncertu pro život vystoupila například operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!. Ten až do své nemoci vedla učitelka Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského v Praze Jana Ferstlová, kterou postihla leukemie a aktuálně čeká na transplantaci kostní dřeně.Dále pakpatron registru Ondřej Vetchý, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková, Marie Tilšarová se skupinou Kdo jsme my, finalistka Superstar Dommi-Anna, stand up komici Adéla Elbel, Kateřina Hašková, Dominik Heřman Lev, influenceři Tomáš Šedivý, Rady, Sváťa Barek, biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec a mnozí další. Akci podpořil i samotný klub Rock Café, který se kromě Jana Tuny a Českého národního registru dárců dřeně stal spoluorganizátorem celého koncertu.

„Jako klub podporujeme různé charitativní projekty dlouhodobě. Když nás Honza oslovil ke spolupráci na této akci, neváhali jsme ani minutu a ihned se zapojili do příprav. I někteří členové našeho týmu, kteří splňovali podmínky, se do registru zapsali. Jsme rádi, že jsme toho mohli být součástí,“ uvedl ředitel Rock Café Lukáš Růžek.

„Koncertem to ale nekončí, myšlenku o darování naděje a života zapsáním do registru chceme šířit dál, protože potenciálních dárců není stále dostatek. Zároveň jsem nadšen, že se podařilo najít vhodného dárce pro tatínka dvou malých dětí Honzu Nohejla z Františkových Lázní, kterému tak lékaři Fakultní nemocnice v Plzni mohli krvetvorné buňky transplantovat několik dní před Koncertem pro život. A Honza se tak mohl s diváky koncertu spojit na dálku prostřednictvím videozáznamu,“ doplňuje Tuna.

Právě Honza Nohejl stejně jako učitelka Jana Ferstlová z Prahy jsou jedni z mnoha pacientů, jejichž život záleží na dárcích krvetvorných buněk. Právě jejich osud byl inspirací pro konání Koncertu pro život.

Záznam celého koncertu najdete tady: https://www.youtube.com/live/AyWhbxXNKqo?feature=share

Na fotogalerii z akce se podívejte níže. (Autoři: Jiří Loudín, Markéta Kolínská, Richard Horák, Pavel Jindra)