Nejnáročnější práce jdou do finále a Obláček se ze snu mění v realitu

Takzvaný Obláček, moderní prostor pro pacienty i dárce kostní dřeně ve FN Plzeň na Lochotíně, se pomalu stává realitou. V souladu s harmonogramem stavby první, a to ta nejnáročnější etapa, pomalu míří do finále. „Naším cílem je v tomto roce uzavřít plášť budovy,“ uvádí Daniel Pagáč, ředitel Českého národního registru dárců dřeně, který dvoupodlažní objekt buduje.

Tisková zpráva, Plzeň, 23. června 2022

Nástavba Obláčku na osmipatrové budově přímo nad hematologicko-onkologickým oddělením je budována ze skla a kovu podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Realizací Obláčku, jehož hlavní část bude tvořit velký ambulantní trakt, dále laboratoře a aferetické centrum (kde se mimo jiné provádějí odběry krvetvorných buněk), se hematologicko-onkologické oddělení stane kompaktním oddělením, kde pacienti na ploše dvou pater naleznou veškeré nezbytné a komfortní zázemí (jak ambulantní, tak lůžkové). Do nových prostor se přestěhuje rovněž Český národní registr dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně.

„Je to vlastně jednoduché – teprve Obláček poskytne našim pacientům s hematologickými nemocemi komfort, který si zaslouží. A je jen na nás, abychom v těchto moderně vybavených prostorech využili nejen našich znalostí, ale i porozumění a empatii ve prospěch našich pacientů,“ říká vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň MUDr. Pavel Jindra. 

Aktuálně bylo dokončeno na 75 % ocelové konstrukce a byly zahájeny stavební práce uvnitř budovy. V letních měsících se stavaři zaměří především na dokončení detailů ocelové konstrukce a budou pokračovat práce na opláštění nástavby.

Kolaudaci stavby plánuje registr na začátek roku 2024, první pacienti by v nových prostorech mohli být léčeni na jaře roku 2024. „Pak se bude moci Plzeň chlubit Obláčkem z dílny Evy Jiřičné a především pacienti a zdravotnický personál budou užívat jeho promyšlené výhody,“ potvrzuje Pagáč, se kterým souhlasí také ředitel fakultní nemocnice MUDr. Václav Šimánek: „Stavba přinesla pacientům i zaměstnancům v posledních týdnech řadu omezení a snížený komfort. Děkuji všem za trpělivost a shovívavost, nejnáročnější část výstavby, z pohledu chodu nemocnice, se blíží ke konci. Moc se těšíme na nové prostory v oblacích, díky Obláčku FN Plzeň posune úroveň nabízených služeb opravdu hodně vysoko.“