Poděkování dárcům kostní dřeně roku 2022

Český národní registr dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně ocenily v pátek 21. 4. 2023 dárce kostní dřeně za rok 2022. V pořadí již dvacátý pátý ročník proběhl v pražském Obecním domě. Cenu převzalo celkem 56 dárců z celé republiky. Jen díky těmto dobrodincům mohla být pacientům bez dárce v rodině transplantována kostní dřeň. Součástí galavečera bylo také výjimečné setkání vyléčené pacientky po transplantaci se svým dárcem.      

Tisková zpráva, Praha, 22. dubna 2023  

Večer již tradičně probíhal v duchu klasického epitafu Oscara Schindlera: „Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět,“ všichni dárci tak byli považováni za hrdiny. Oceněni byli ti, kteří nezištně obětovali nejen svůj čas, ale i část sebe – krvetvorné buňky z kostní dřeně, a zachránili tak život nepříbuznému člověku, kterého nikdy nepotkali. 

Ocenění předal všem loňským dárcům herec Ondřej Vetchý, s gratulací se připojil také biskup Václav Malý. Ze zahraničí pak poslal dárcům krvetvorných buněk poděkování se zdravicí prezident České republiky Petr Pavel, který je sám zapsán v Českém národním registru dárců dřeně.

Poděkování v podobě křišťálových bloků od sklárny Moser, a.s. putovalo i za významnými partnery a spolupracovníky Českého národního registru dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně. Cenu za nejvýznamnější finanční pomoc získala již po několikáté společnost Novartis Česká republika. Cenu za nejvýznamnější nemateriální pomoc si odnesla dlouholetá spolupracovnice obou organizací Xenie Mráčková, která zejména na Moravě zapisuje nové dobrovolníky a do registru tak přivedla několik tisíc nových „duší“. Poslední křišťálový blok pak převzala společnost Moser, a to za dlouhodobou podporu při chystání krásných cen pro všechny oceňované v posledních letech.    

Dále byla udělena Zvláštní cena Adolfa Borna za mimořádný lidský čin Daně Neumannové, která pořádá každoročně od roku 2011 ve spolupráci s Jaroslavem Duškem charitativní představení v Karlových Varech. Výtěžek ve prospěch dárcovství kostní dřeně přesáhl již 600 tisíc korun. Po sedmé se na akci udělovalo také Stipendium Vladimíra Kozy, které tentokrát získala MUDr. Diana Maláriková.

„Těší mě, že stejně jako v minulých letech jsem mohl i nyní osobně poděkovat dárcům krvetvorných buněk na slavnostním galavečeru v krásném prostředí Obecního domu. Jsou to totiž právě oni, koho můžeme bez nadsázky považovat za hrdiny, bez jejich solidarity, odvahy a ochoty bychom mohli jen stěží plnit naše poslání a pomáhat těžce nemocným,“ uvedl ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč.

O hudební doprovod večera se postaralo „Dámské kvarteto“ orchestru DJKT Plzeň.

Nejemotivnější částí večera byl však bezesporu moment, kdy se poprvé setkala vyléčená pacientka Renata Horáková z Prahy se svým dárcem Romanem Jáně z Uherského Ostrohu. Bez Romana by si totiž paní Renata nepochovala svoje první vnouče a nesplnil by se jí tak její veliký sen.