Český národní registr dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně ocenily v pátek 19. 4. 2024 dárce kostní dřeně za rok 2023. V pořadí již dvacátý šestý ročník proběhl v pražském Obecním domě. Cenu převzalo celkem 78 dárců z celé republiky. Jen díky těmto dobrodincům mohla být pacientům bez dárce v rodině transplantována kostní dřeň. Součástí galavečera bylo také výjimečné setkání vyléčeného pacienta po transplantaci se svou dárkyní.
Tisková zpráva, Praha, 19. dubna 2024
Večer již tradičně probíhal v duchu klasického epitafu Oscara Schindlera: „Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět,“ všichni dárci tak byli považováni za hrdiny. Oceněni byli ti, kteří nezištně obětovali nejen svůj čas, ale i část sebe – krvetvorné buňky z kostní dřeně, a zachránili tak život nepříbuznému člověku, kterého nikdy nepotkali.
Ocenění předal všem loňským dárcům herec Ondřej Vetchý, s gratulací se připojil také biskup Václav Malý.
Poděkování v podobě křišťálových bloků od sklárny Moser, a.s. putovalo i za významnými partnery a spolupracovníky Českého národního registru dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně. Cenu za nejvýznamnější finanční pomoc získala společnost AstraZeneca Česká republika. Cenu za nejvýznamnější nemateriální pomoc si odnesl Pavel Lacina za projekt „Vinaři jdou na dřeň“, díky kterému již několik let registr získává nové dárce na vinařských akcích a otevřených sklepích na jihu Moravy. Poslední křišťálový blok pak převzala společnost Volvo Cars Česká republika. Ta dlouhodobě poskytuje své vozy náborovým pracovníkům registru na jejich cesty po republice. Dále byla udělena Zvláštní cena Adolfa Borna za mimořádný lidský čin Janě Kořínkové, redaktorce časopisu Naděje pojednávajícím o dárcovství kostní dřeně. Po desáté se na akci udělovalo také Stipendium Vladimíra Kozy, které tentokrát získal mladý tým z Ústavu imunologie FN Olomouc: Nikola Mojtková a Veronika Šidová.
„Těší mě, že stejně jako v minulých letech jsem mohl i nyní osobně poděkovat dárcům krvetvorných buněk na slavnostním galavečeru v krásném prostředí Obecního domu. Jsou to totiž právě oni, koho můžeme bez nadsázky považovat za hrdiny, bez jejich solidarity, odvahy a ochoty bychom mohli jen stěží plnit naše poslání a pomáhat těžce nemocným,“ uvedl ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč.
O hudební doprovod večera se postarala významná česká harfistka Kateřina Englichová.
Nejemotivnější částí večera byl však bezesporu moment, kdy se poprvé setkal vyléčený pacient Tomáš Chlum se svou dárkyní Ivanou Hládkovou.
You must be logged in to post a comment.