Univerzita obrany rozšířila národní registr o padesát nových dárců kostní dřeně

Brno, 13. 5. 2019

Pět desítek studentů Univerzity obrany napříč všemi ročníky vyslyšelo výzvu a zapojilo se do akce Univerzita obrany dává naději. Jediná vojenská vysoká škola v České republice se po pěti letech vrací k projektu, jehož cílem je získat mezi studenty nové zájemce o zápis do Českého národního registru dárců dřeně a o vstup mezi dárce krve. Projektem chce Univerzita obrany přinést větší naději na uzdravení vážně nemocných lidí a darovanou krví zachránit lidské životy.

Před měsícem získali studenti informace o možnostech a podmínkách dárcovství na vstupní přednášce, padesát z nich se přihlásilo a v pondělí odpoledne dorazilo k odběru vzorků. „S Univerzitou obrany spolupracujeme dlouhodobě, jako dárci krve jsou studenti velice spolehliví, a tak jsme rádi, že můžeme tuto spolupráci rozšířit,“ zhodnotila význam akce MUDr. Simona Hohlová, vedoucí lékařka Transfúzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno. Přínos ze strany Univerzity obrany v tomto směru přirovnala k další velké profesní skupině, a to Policii ČR.

Na rozdíl od předchozího projektu bylo nyní poskytnutí biologických vzorků výrazně jednodušší. Spočívalo totiž ve stěru ústní sliznice na speciální štětičky, které studenti po zaschnutí zalepili do obálky.

„Myslím, že to má smysl. Kdybych v budoucnu sama potřebovala pomoci, tak je dobře, že lidé v takovém registru jsou,“ vysvětlila své rozhodnutí četařka Zdeňka Morávková. Včerejší akcí snaha Univerzity obrany nekončí. V říjnu se studenti společně vypraví na skupinové darování krve.

Fotografie ilustrují nábor na Univerzitě obrany v Brně.