Armáda dává naději: Během odpoledne rozšířilo Český národní registr dárců dřeně 252 armádních nováčků

V předvánočním čase uspořádalo Centrum základní přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie další z náborových akcí do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). Ta se uskutečnila poprvé v rámci celorepublikové výzvy Armáda dává naději. Zapojili se nejen rekruti, ale i záložníci a dobrovolníci. Celkem tak řady registru rozšířilo neuvěřitelných 252 potenciálních dárců.  

Vyškov, 11. prosince 2019

Výzva se rozběhla letos na podzim, smyslem projektu je najít dobrovolné dárce kostní dřeně z řad armády i široké veřejnosti. „Armáda si uvědomuje, že stejně jako naše bezpečnost, ani zdraví není pro všechny samozřejmost. Součástí naší profesní kvalifikace je naše zdraví a fyzická kondice, které nás řadí do pozice vhodných dárců kostní dřeně. My vojáci jsme si toho vědomi a chceme pomáhat. Proto i armáda dává naději,“ zdůraznila poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR a také ředitelka Vojenského fondu solidarity brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Vyškovští příslušníci Centra základní přípravy tímto způsobem s ČNRDD spolupracují již delší dobu, právě jejich nemalé úspěchy se staly základem podzimního spuštění celorepublikového projektu. Vyzdvihl je i ředitel ČNRDD Daniel Pagáč, když v letošním posledním čísle časopisu Naděje bilancoval rok 2019: „Vojenská akademie ve Vyškově, především zásluhou podplukovníka Petera Istenčina, přivedla během dvou let spolupráce již přes 2 tisíce vojáků a vojaček ochotných nejen k obraně vlasti, ale i k pomoci těžce nemocným pacientům. V průběhu roku jsme překročili hranici 90 tisíc zaregistrovaných dárců a nyní se pomalu ale jistě blížíme k magickým 100 tisícům. Je důležité a velmi mě těší, že se do náborových aktivit zapojují stále noví spolupracovníci i významné instituce.“

Tento počin byl také mimo jiné předmětem vyznamenání náčelníka Centra základní přípravy podplukovníka Petera Istenčina, který převzal 21. listopadu od náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty ocenění „Laudis Memorabilis“ a Pamětní minci za vynikající plnění služebních povinností. Uznání patří bezpochyby i všem vojákům a vojákyním, kteří se do projektu zapojili. Jaká panovala atmosféra při hromadné registraci se podívejte ve fotogalerii.